Ugandalı biyolog, vize dolandırıcılığı nedeniyle Kolkata havaalanında 30 saat gözaltında tutuldu | Kalküta Haberleri

YeFu

Global Mod
Global Mod

KOLKATA: Aynı zamanda bir biyoteknoloji şirketinin CEO’su olan Ugandalı moleküler biyolog gözaltına alındı Kalküta havaalanı rezervasyonu yapılan Hindistan havayolunun yer personeli ona Singapur’dan uçağa binmesine izin vermiş olmasına rağmen, yolculuğunun iç hat ayağı için gereken Hindistan vizesi olmadığı için geçen hafta 30 saatten fazla. Sadece ne zamandı Otim Geoffrey havayolu yetkilileriyle yüzleşti ve havaalanında alıkonulduğunu bildirmek için Hindistan’daki Uganda Büyükelçiliği ile temasa geçmesine izin verilmesini talep etti. Havayolu hatasını kabul etti ve özür diledi.
Bir hafta önce Geoffrey, ulusal sentetik biyoloji ve biyoekonomi stratejisinin gözden geçirilmesi toplantısına katılmak üzere küresel bir mühendislik biyolojisi forumunun daveti üzerine Singapur’daydı. Dönüş yolunda dönüş uçağını kaçırdı ve Kolkata, Mumbai ve Sharjah üzerinden Entebbe’ye uçtu. TOI’ye yaşadığı sıkıntıyı anlatan Geoffrey, Changi havaalanındaki bir IndiGo Havayolları kontuarında check-in yaptığında ve Kalküta uçağına bindiğinde kendisini neyin beklediğinden tamamen habersiz olduğunu söyledi. Uçak buraya 24 Şubat sabah 6’da indi. Dışarı çıkarken göçmenlik yetkilileri tarafından durduruldu ve Hindistan vizesi ibraz edemediği için onu gözaltına aldı. Geoffrey, “Kalküta havaalanında bende olmayan bir transit vizesi istendi. Singapur havaalanında check-in yaptığımda bir vizeye ihtiyacım olduğu hiç söylenmedi,” dedi.
Havaalanı yetkilileri, Uganda vatandaşının geçerli seyahat belgeleri olmadığı için gözaltına alındığını söyledi. Gözaltı, internet erişimi olmayan korumalı bir yerde hapsedilme anlamına geliyordu; ailesi, arkadaşları veya meslektaşları ile iletişim kuramadı. “Pasaportuma ve biniş kartlarıma el konulduğunda uyuyamadım. IndiGo Havayolları personeli beni Singapur’a geri göndermeye çalıştıklarını söyledi ve orada tek yönlü bir uçuş rezervasyonu yapmamı istedi. Yaptım ama check-in sırasında , Singapur göçmenlik makamları tekrar girmeme izin vermediği için yapamayacağımı söylediler” dedi.
Geoffrey, 24 saat gözaltında tutulduktan ve görünürde bir çözüm bulunamadan havayolu yetkilileriyle yüzleşti ve onlardan derhal Hindistan’daki Uganda Büyükelçiliği ile temasa geçip onları gözaltına alındığı konusunda bilgilendirmelerini istedi. “Ancak haklarımı talep ettikten sonra işler değişmeye başladı. 12 saat sonra beni 25 Şubat günü saat 20:20’de Dubai’ye giden bir Emirates Havayolları uçağına bindirdiler. Dubai’den Entebbe’ye bir Fly Dubai uçuşu yaptım. 35 Saatlik gözaltı, sonsuza kadar yanımda taşıyacağım bir kabustu” dedi.
Kolkata havaalanı yetkilileri, uluslararası uçuşun durdurulmasının talihsiz bir durum olduğunu, ancak Hindistan vizesi olmadan yerel sektörde Mumbai’ye uçmasına izin veremedikleri için çaresiz kaldıklarını söylediler. Transit geçiş yapan uluslararası bir yolcu, transit vizeleri yoksa Kalküta’dan başka bir uluslararası varış noktasına yalnızca dış hatlar terminalinden altı saat içinde uçabilir.
IndiGo Havayolları hata için özür dileyen bir bildiri yayınladı. “Kasıtsız bir hata nedeniyle, Singapur’dan Kalküta’ya ve başka bir iç hat üzerinden Sharjah’a seyahat etmek için rezervasyon yaptıran Uganda uyruklu bir kişinin, geçerli bir Hindistan vizesi olmamasına rağmen uçağa binmesine izin verildi. Bunun sonucunda gözaltına alındı. Kalküta Havalimanı’ndaki yetkililer tarafından. Yolcuya verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı içtenlikle özür dileriz. İyi niyet göstergesi olarak, ilerideki yolculuğu için business class biletleri sağladık.”