Unutulan şapelin restoratörü, isimlerimizin anılmamasına alıştık diyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
30 yıllık deneyimi boyunca Vysoina bölgesindeki anıtların çok sayıda tablosu Przeczko'nun elleriyle yeniden canlandırıldı. Turun Stov, Jihlavsk'ta bir stüdyosu var ve şimdi tarihi Jihlava evi Masarykovo nmst 21'de resimlerin restorasyonu yapılıyor. Bir röportajda restoratör, şapel hakkındaki önceki varsayımlardan bazılarını düzeltiyor.

Şapelin duvarlarına imza atılan tabloların yazarları hakkında bilginiz var mı? EH Kosel ve Paul Jkrath ve belki de Ikrath isimleri oradadır.
Geç art nouveau'ya benziyor. Önceden dekore edilmişti, o zamanlar çok naziktiler. Binada kurtlar için bir hastane bulunduğundan çiftçilerden birinin orada resim yaptığı varsayılabilir. Bu yazarın ismine mesleğimin başka bir yerinde rastlamadım. Bana öyle geldi ki tablonun dekoratif kısımları yerel bir alışveriş merkezi tarafından yapılmış ve oradaki birisi figürleri tecrübeli bir el ile boyamayı bitirmiş. Ama kim olduğunu bilmiyorum.

Şapeli ne zaman restore ettiniz?
Orada ilk kez 1990'ların sonunda çalıştım. O zamanlar 2007'de yakılan pencereli ahşap duvar dışında her şey orada yapılıyordu. Şapele ilk gittiğimde boştu ve alan temizlenip kapatılmıştı. Eskiden bir depo vardı. O zamanlar kesinlikle şapel işlevi görmüyordu, bir buluşma yeri bile yoktu.

Resimlerin hiç boyandığını mı düşünüyorsunuz?
Öyle düşünmüyorum. Tablolar hasara değer olsaydı orada kapsamlı bir yeniden yapılanma yapardım ama orada değildi, bana çok ilkel geldi. Sadece küçük onarımlar vardı. Çok fazla kir ve kir vardı, çok fazla çatlak vardı ama bu beni, maruz kaldıktan sonra resim yapmak kadar rahatsız etmedi.

Pavel Prochzka

• Akademick mal 1965 yılında Brno'da doğdu.
  • Brno'daki Stedn umleckoprmyslov kol'da, ardından Jiho Karmazn ve Frantik Hodonskho ile çalıştığı AVU Prag'da okudu.
  • 2008 ve 2010 yıllarında Profesör Karel Stretti ile mevcut tabloların ve grafitilerin restorasyonu alanında diploma tezini tamamladı.
  • Kendi yaratımlarının yanı sıra, kendisini uzun süredir Vysoina bölgesindeki anıtlardaki tarihi tabloların restorasyonuna adamıştır.

Hiç buna benzer küçük bir dekorasyon gördünüz mü?
Muhtemelen değil. Aslen Brno'da olan Art Nouveau dekorasyonlu eski bir kilise gördüm. Bugün Oslnovice'deki Vranovsk sıradağlarındadır. 1980'lerin sonundaki siyasi kurtuluş sırasında parçalandı ve Brno'da hapsedildi. Onu yaratanlar birinci dünya kurdunun önüne geçmiş olmalı. Ancak orada askeri tasvirler yok, Cyril ve Methodius figürleri ve klasik olarak tasvir edilen benzer türler var.

Jihlava şapelini gördüğünüzde ilk izleniminiz neydi?
kurdun ağzına gitti. Kurttan gelen depresyon. Bu, figürlerinizdeki katillerde açıkça görülebiliyordu; onlar kurt olmaktan pek de mutlu değildi. Ülkemizde Birinci Dünya Savaşı sonrası monarşi döneminden kalma askeri motiflerle tasvir edilen kurt pek popüler değildi. İnsanların kurtlar hakkında çok kötü hisleri vardı.

Şapelin günümüze kadar ulaşması ilginçtir.
Muhtemelen oraya bir depo koymuşlar ve sonra unutmuşlar. Bu şeyler gerçekten çok iyi ayakta kalamadı, sular altında kaldı, yok edildi, darp edildi. Belki çarşamba günü yaparız. Genel olarak Prag'da. Ama Brno'da da hiç böyle bir şey görmedim. Muhtemelen uzun bir süre Cihlav'ın Pevah sakinlerine sahip olması gerekiyordu ve aslında sonuna kadar bir tür kurt dünyasıydı. Ve sonra şapel unutuldu.

Şimdi yeniden inşa edilen tarihi Jihlava evi Masarykovo nmst 21'deki tabloları restore ediyorsunuz…
Evet, her cebinde bir şey var. Üst katta 19. yüzyılın başlarından kalma klasik bir doğaçlama dekoratif tablo bulduğumuz süit var. İkinci katta tavanı boyalı bir oda ve duvarlarda çeşitli aşamalardan kalma tablo kalıntıları bulunmaktadır. Gün korunmadığından bunların muhafaza edilip pişirilmesine ve üzerlerine mimarın tasarladığı yeni bir tablo yapılmasına karar verildi. Bitişik odaların duvarları ve tavanları boyalıdır. Aşağıda bir Rönesans tavanı var. Korunacak barok bir rengi var.

Açıklayıcı bir sahne var mı?
Bir odada küçük figürinler ve bir manzara var. Orada dekoratif tablolar var, iki Moskova eviydi.

Ayrıca 1992 ve 1994, ardından 2004 ve 2006 yıllarında Jihlava Belediye Binası'ndaki tabloların restorasyonunun her iki aşamasında da çalıştınız…
İlk resimler restoranın binasında ve üstündeki binalardaydı, ikinci aşamada sokak, gündüz bilgi merkezinin yanındaki geçitteki Rönesans boyalı tonozla kiralandı. En ilginç olanı muhtemelen Gotik olandı; burada II. Joseph döneminde inşa edilen köprünün arkasında devam ettiğini keşfettim. Onun zamanında çok fazla ednk oluşmaya başladı. Hem gotik hem de pepail bir kanala ihtiyaçları vardı ve basit bir yeni tavan sağladılar. O zamanlar tarihlendirebildiğim için mutluyum, literatürde bu tarih 1670'lere tarihleniyor. 16. yüzyıl olduğunu söyledi. Daha sonra orada 1545 tarihi belirdi ve Mardi Gras'ın güzel bir resmini bulduk.

Her şehrin kendine ait dekoratif küçükleri vardı. Muhtemelen Jihlav'da hiç kimse çocukların kim olduğunu bulamadı. Bu kadar büyük bir kraliyet şehrinde, resimlerin el yazısından tahmin ettiğim gibi ikiniz bir arada olabilirdiniz.
Pavel Prochzkalokantacı

Yıllar süren pratiğiniz boyunca üzerinde çalıştığınız Vysoin resimlerinden neler hatırlıyorsunuz?
Örneğin, St. Anny 1 Kasım'da Velkm Mez'deki eski sinagog üzerinde çalışıyorduk, covid'den önce bir sürü Rotejn, köstebek yapıyorduk. Ayrıca Simtany'de bir şapel, Jihlav na Zlat hvzd, Jihlavsk dm'de Vbr olarak adlandırılan bir cephe inşa ettik. Yani Jihlav'da Matky Bo ve Mrtkov caddelerinin köşesindeki sgraffito evini Teli'de arazide ve intikam için çalışıyoruz, Tebi'de araziyi yaptık.

Bölgede çalışmış resim yazarları hakkında neler söylenebilir? Bunlardan herhangi birinin adını biliyor muyuz?
Her şehrin kendine ait dekoratif küçükleri vardı. Muhtemelen Jihlav'da hiç kimse çocukların kim olduğunu bulamadı. Bu kadar büyük bir kraliyet şehrinde, resimlerin el yazısından tahmin ettiğim gibi ikiniz bir arada olabilirdiniz. Büyük bir tabloda, örneğin St. İlk başta küçük bir sanatçıyı öğretmen olarak aldılar, ta ki Kasım ayına kadar Kracker adında bir Çek saray gencini.

İnsanların restore edilmiş tabloların merkezine hayran olduklarını düşünmüyor musunuz, ama onu restore eden avcının adını ne sıklıkla biliyorlar?
Bizde çok yaygın. Restoran işletmecisinin adının anılmamasına alışığız.