Vefat eden babaya selamlar. Yeni Jihlava grafitisi zoolog Toman’ı onurlandırıyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
Tanınmış zoolog, önde gelen kuş bilimci ve fotoğrafçı Aleš Toman, Eylül ayının başında Afrika’ya olan sevgisinden dolayı ölümcül oldu. 67 yaşındaki gezgin sıtmadan öldü.

Grafiti yaratıcısı, “En azından biraz da olsa hoşuna gittiğini düşündüğüm şeylerin motifleri var” diye açıklıyor.

Artık duvara resim yapmadan önce çalışmasını kağıt üzerinde çiziyordu. Diğerlerinin yanı sıra bir başka mükemmel yazar olan Jakub Menšík’in de yardım ettiği Toman, “Öyle bir taslak hazırladım ki çocuklar beni zorladı” diye gülümsedi. Toman, “Bunu kağıda döktüm, böylece ne yapılacağını biliyoruz ve işin daha iyi akmasını sağladım” diye açıkladı.

Yönetim Akademisi’nin veya eski Horácké kış stadyumunun Igloo Şehri’nin duvarındaki artık efsanevi grafitilerin yaratıcılarından biri, sık sık sevdikleri için resim yapıyor.

Çalışmalarını ölümünden sonra ikinci büyükbabaya, yani hem anneanneye hem de anneye ithaf eden Toman, “İlk büyükbabam öldüğünde başladım” diye açıklıyor. “Artık babam öldüğüne göre bu otomatik olarak geldi. Bu açık,” diye ekledi Toman.