Viper savaş gemileri hizmete giriyor. Armada, Sovyet makineleriyle yatıyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
Savunma Bakanı Jana Ernochov, Nmt nad Oslavou yakınlarındaki helikopter hava kuvvetlerinin 22. üssünde yaptığı açıklamada, helikopter hava kuvvetleri için bunun 21. yüzyıla geçişi temsil ettiğini söyledi.

Ordu bugün orada ilk iki yeni Amerikan Viper savaş aracını törenle birbirine bağladı. Yanlarındaki askerler, Çek-Amerikan filolarında gerçekleşen ilk uçuşlarını çoktan tamamladılar.

Bugün ordu, Slovak ve Çek ordularında yaklaşık 45 yıl hizmet veren Sovyet yapımı bu makinenin ömrünün sona erdiğini Mi-24 savaş uçaklarının sembolik saçmalığıyla duyurdu.

Ernochov’lara göre en önemli zaman, helikopter hava kuvvetlerini modernize etmek ve hızla yabancı teknolojiye bağımlılıktan kurtulmaktı.

Amerikan helikopterlerinin satın alınmasına imza atan selefi Lubomr Metnar’ı (ANO için) övdü. Kimin muhalefette kimin mevkide olduğu önemli değildi, sonuç sonuçtu dedi. Mevcut hükümetin, örneğin en son F-35 saldırılarının olası satın alınmasıyla bağlantılı olarak, siyasi yelpazede anlaşma bulacağına inanıyorum.

Ona göre makineler mükemmel bir hizmet verdi. Ama onların pbh’lerini yapma. Donör Ukrayna’ya atıfta bulunarak, artık savunma için herhangi bir teknolojiye ihtiyaç duyulan yerde uygulama bulabileceklerine inandıklarını duyurdu.

Eski savaş gemilerinin tamamı önümüzdeki aylarda karaya oturacak. n vyuit için urit buluyoruz. Ernokhov, Ukrayna’ya yapılan eklemeler hakkında hiç yorum yapmıyorum, dedi.

Yeni makine ilk kez Ostrava’daki NATO Günü ve 16. ve 17. z’deki AR Hava Kuvvetleri Günü sırasında halka sunuldu.

ABD o makineleri tedarik etti

Amerikalı üretici Bell’in ilk iki yeni AH-1Z Viper savaş makinesi, C-17 Globemaster nakliye uçağının parçalarına ayrılmış olarak geçen yılın sonunda ABD’den geldi. Geçtiğimiz haftalarda Amerikalı teknisyenler makineleri tamamlayarak ilk uçuşlara hazırladı.

Ve Perşembe sabahı bir nakliye uçağı, ilk çok amaçlı Venom makinesi olan başka bir Viper savaşçısına ek olarak ABD’den iki yeni Amerikan makinesi teslim etti. Toplamda, Çek Ordusunun Rus teknolojisinin yerini alacağı yeni Amerikan helikopterlerini stoklayabiliyorum.

Çek Cumhuriyeti, ABD’den toplam bir düzine H-1 helikopteri satın alıyor. Bunlardan sekiz adet UH-1Y Venom çok amaçlı makine ve diğer AH-1Z Viper avcı uçağı KDV dahil 17.6 milyar kron olacak.

Ancak ABD’den ordu sekiz eski makine daha gönderebilir. Bu helikopterler de Ukrayna’ya bağışlanan teçhizatın karşılığı olarak ABD’nin eska’ya sağlayacağı fondan modernize ediliyor.

Toplamda, ordunun cephaneliğinde Sovyet/Rus üretimi eskimiş Mi-24/35 savaş uçaklarının yerini alacak on Viper ve on Venom olacak.

Ordu, helikopterlerle tam bir silahlanma elde edecek: roketler ve top ve makineli tüfek için mühimmat değil, havadan yere füzeler Hellfire ve APKWS.

Genel Konsey üyesi Karel, Rusya’nın saldırgan tavrı nedeniyle dünyadaki ve Avrupa’daki mevcut güvenlik durumunun kolay olmadığına ve bu nedenle ülkenin ordunun savaş kabiliyetine boyun eğmesi gerektiğine de işaret etti.

H-1 helikopteri, ister sensörler, ister ateş desteği veya lojistik olsun, yeteneklerde ciddi bir değişimdir. Ordu için büyük bir adım, büyük bir gün dedi.

Konen burada! @ArmadaCR bugün törenle iki
🇺🇸
helikopteri teslim etti – AH-1Z Viper avcı uçağı ve çok amaçlı Venom.
🇨🇿
renkleriyle onlara nasıl yakıştığını görün. https://t.co/A9QuwdtD9K

17 Ağustos 2023, 16:23 pspvek arşivlendi: 17 Ağustos 2023, 16:27

Ona göre Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, Çek ordusunun Sovyet ve Rus teknolojisine olan bağımlılığından çok daha hızlı kurtulma ihtiyacının nedenidir.

Savunmaya yatırım yapmanın büyük bir siyasi cesaret gerektirdiğini kaydeden yetkili, diğer projelerin helikopterleri takip edeceğini sözlerine ekledi. Ve ona göre modern teknoloji, orduda gençler arasında iş bulmama yardımcı olacak.

Tüm Viper ve Venom helikopterleri, beşinci yılın sonunda R’ye varmalıdır. Ordu onları en az 30 yıl işletmek istiyor. Depo komutanı Rudolf Straka, hayatın kesin olarak tanımlanmadığını, sürenin uzatılması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda orijinal teknoloji ile pilotlar toplamda yılda yaklaşık 3.500 saat uçtu ve ulaşmak istedikleri yeni makinelerle bunun iki katına ulaştı.

Helikopterdeki sistemler işi çok kolaylaştırıyor. Avcı onlarla savaşmayı bırakıp onları tamamen kullanmaya başlar başlamaz, hızla bir pilotun hayali haline gelir. ABD’de PMO eğitim kursunu tamamlayan pilotlardan biri olan Jan Vacek, bu şekilde taktiklere odaklanarak göreve konsantre olabilirsiniz, deneyimini anlattı.

1.200 saatlik savaş gemim var. Yeni Viper savaş gemisi ayrıca simülatörde yaklaşık 85 dersi içeriyor.

Ağustos ayında ABD’den gelen pilotlar, mobil eğitim ekibi (MTT Mobil Eğitim Ekibi) olarak Nmt nad Oslavou yakınlarındaki helikopter hava kuvvetlerinin 22. üssüne gidecek ve yılın 1’inden itibaren helikopter hava kuvvetlerinin hava personeli eğitim verecek .

17 Ağustos 2023, 15:05 pspvek arşivlendi: 17 Ağustos 2023, 16:26

Temel olarak, gerçek bir helikopterde olduğu gibi tüm kontrol unsurlarına sahip olan yeni bir helikopterin simülatörü oluşturuldu. Simülasyon merkezinin işletilmesi, devlet kuruluşu LOM Praha’nın sorumluluğunda olacak. Binalarda yatak odaları, kaseleri doldurmak için bir alan ve arazi olacak.

ABD’deki Pendleton üssünde bir grup Çek pilot ve uçak teknisyeni yeni tip helikopterler konusunda eğitim aldı.

Pilotlar ve teknisyenler operasyon sistemine ve dedikodu makinesine tam anlamıyla hakim olmadan önce, dal kursları Amerikan mobil eğitim ekibinin liderliğinde iki yıl süreyle uv R’de devam edecek.

Çek Cumhuriyeti, ABD dışındaki ilk ülkedir.

Armada, tekerleklerin çalışmasını birlikte gerçekleştirebilecek iki benzer performans tipi helikopter alacak. Viper’lar saldırgan hava desteği sağlar. Tek başına veya Viper makineleriyle işbirliği içinde zehirler, yakın ateş desteği ve lojistik sağlar.

Yapısal benzerlik (aynı uzunluğun yüzde 80’inden fazlası) sayesinde, pilotlar bireysel tipler arasında da yürüyebilir. H-1 sistemi böylece her iki tip arasında uzunluk değişimine izin verir.

Amerikalı üreticiye göre, dünyadaki yaklaşık 400 AH-1Z Viper ve UH-1Y Venom helikopterinden oluşan mevcut filo, 500.000 uçuş saatini aştı. Makine Amerikan Nmon Pchota tarafından işletilmektedir. ESC’ye ek olarak Bahreyn de makine siparişi verdi.

“Son derece zor koşullarda, çeşitli tipte küçük gemilerde ve aşırı soğukta konuşlandırılan bu makinenin ilk yarım milyon uçuş saati de dahil olmak üzere, müttefik silahlı kuvvetlerimizin karada ve denizde desteğinden son derece gurur duyuyoruz.” dedi H-1’in program yöneticisi Nate Green.

Venom makinesi, Vietnam’daki savaş operasyonlarında konuşlandırılan önceki modellerine dayanan sözde Huey helikopter hattına aittir. Çift motorlu orta büyüklükteki helikopter, ünlü UH-1 Iroquois’in (ilk olarak Huey takma adıyla bilinir) halefidir.

Viper makinesi, tarihin ilk özel savaş helikopteri olan ve esas olarak Vietnam Savaşı sırasında bu teknoloji kategorisini tanımlayan efsanevi AH-1 Cobra’nın savaşta kanıtlanmış son teknoloji ürünü torunu.