Yakshagana’da 3 lakh’tan fazla fotoğraf belgelendi | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member

UDUPI: A fotoğrafçı Ve Yakshagana araştırmacısı ile ilgili üç yüz binden fazla fotoğrafı belgeledi. Yakshagana ve Bhootaradhane ve diğer çeşitli Hint sanat formlarıyla ilgili başka bir lakh. Bunlardan 10.000’den fazlası dijital ortama aktarıldı.
Bir Yakshagana tutkunu olan 60 yaşındaki S Manohar Kunder, 1985 yılında fotoğrafları belgelemeye başladı.
TOI’ye, “Genç yaşta Yakshagana’ya ilgi duymaya başladım. Ailem sanat formuyla ilgileniyordu ve amcam kendi Yakshagana grubunu kurmuştu. O zamanlar sanat formuyla ilgili kostümler ve aksesuarlar bizim odamızda tutuluyordu. ev Yakshagana tent mela ve daha sonra diğer Yakshagana performanslarıyla tanıştım Sanat biçimini anlamaya başladım ve performanslar, gelenekler vb. sanat formunu belgelemek.”
1990 yılında temel fotoğraf makinesinin kendisine istenen sonuçları vermediğini fark etti ve bu nedenle bir SLR fotoğraf makinesine yatırım yaptı.
“O zamanlar her rulo 100 Rs’ye mal oluyordu ve ben bir performans için 8-10 rulo kullanıyordum. Her rulodan ortalama 36 resim bastırıyordum. Yavaş yavaş sanatçılar sanat formuna olan ilgimi fark etmeye başladılar. Mali durumum iyiydi. büyük değil ama tutkum pes etmeme izin vermedi. Tutkumu ve ailemi maddi olarak desteklemek için düğün fotoğrafçılığını seçmeye başladım” dedi.
Ancak dönüm noktası, onu kitap yayınlamaya teşvik eden Yakshagana bilgini Raghava Nambiar ile tanıştığı zamandı.
“Koleksiyonumun tamamını dijitalleştirme ve koruma hedefim olsa da, bu kesinlikle pahalı bir iş. Akademisyenler bana sık sık üniversiteler ve enstitüler tarafından benimsenmesi gereken eserler yarattığımı söylediler. Yakshagana’da bazı ender anlar yaşıyorum ve ayrıca Son otuz yılda sanat biçimindeki değişiklikleri belgeledim, bunun bir parçası olarak Hindistan’ın geleneksel sanat biçimlerini de belgeledim, ziyaretleri sırasında en iyi sanatçıların en iyi fotoğraflarından bazılarını ve Tulunadu geleneklerini belgeledim “dedi. .
‘Yakshagana Ranga Vaibhava’ da dahil olmak üzere iki kitap yazdı ve birçok ödül kazandı. Bir sanatçı, bir ‘arthadhari’ olarak sahne aldı ve hala geleneksel Yakshagana gösterilerini izlemek için sahil boyunca yoğun bir şekilde seyahat ediyor.
Bir rekor kırmayı umuyor ve yakın zamanda Udupi’deki ilk iki günlük eyalet düzeyindeki Yakshagana sammelana’da yaklaşık 650 fotoğraf sundu.