YORUM: Hokey salonunun yıkılmasının ardından Jihlava’nın Schönbrunn’u görülebiliyor. Uzun zamandır değil

YeFu

Global Mod
Global Mod
Yeni ve geçici Jihlava Velké Nic’e ilk baktığımda bunu düşündüm – bir zamanlar sağlam, bir zamanlar ünlü betondan bir kış evi olan bir bölge… ne yazık ki bina ne yazık ki onlarca yıldır Jihlava Schönbrunn’u gizlemiş. , yani Jihlava Politeknik’in beşgen binasının cephesi, eskiden Ziraat Üniversitesi’nin bir şubesinin merkezi, Pedagoji Enstitüsü’nün binasından önce ve hatta ondan önce bölge mahkemesi ve hapishanenin koltuğu ve aynı zamanda utanç verici infaz alanı 1950’lerdeki siyasi davalar sırasında.

Bununla birlikte, adliye sarayının 1905’ten kalma heybetli cephesi, adli cinayetler için pek suçlanamaz; geriye kalan, Highlands’de eşi benzeri olmayan boyut ve karaktere sahip, saygı uyandıran bir binadır. Politeknik kalesinin manzarası çok güzel olurdu. Ancak. Yeni bir kışlayıcı olacak.

Jihlava’nın pek kendine özgü, ACH dedirten bir mimarisi yok! – ve ideal olarak çeşmelerin ve çiçek tarhlarının üzerindeki asil binanın manzarasına hayranlıkla bakmak için özlemle kolunun üzerine düşüyor.

Jihlava’nın artık kilitleri yok – ama kilitleri ondaydı! Yani kaleler: Karlův, U tří lipa, Bechinie. Hepsi ortadan kayboldu, zaten daha iyi mülklerdi, ama ne olmuş yani. Burada bir saray bile vardı, Dietrichsteinsky, meydanda, muhtemelen o da güzeldi, sadece planlarını biliyoruz, o da gitti. Ama politeknik sarayı ayakta!

Çok güzel bir düşünce: Kıştan sonra alanın ortasında, eskiden buz alanının ovalinin olduğu yerde, nilüferlerle dolu bir gölet yapın, etrafına laleler dikin, pembe kapılar ve çardaklar, banklar yapın. .. Bu ACH olurdu!

Smetana meyve bahçelerinde oturun ve parkın karşısındaki politeknik okuluna bakın; burada gençlerin dünyayı daha güzel hale getirmek için eğitim aldığı yer. Olmayacak. Ama şunu söyleyen bir şehirle ne kadar gurur duyardım: Hayır! Artık burada hokey şiddeti istemiyoruz, park ve kale manzarası istiyoruz!

Yani belki 70 yıl sonra bir şans daha doğacak, kaçacak. Hayaller genç kalır…