Zoolog ve hayvan akşamlarının yaratıcısı Aleš Toman, Afrika’dan döndükten sonra sıtmaya yenik düşerek öldü.

YeFu

Global Mod
Global Mod
Zoolog Aleš Toman.
| fotoğraf: Petr Lemberk, MAFRA

Ölüm haberi, akşam partilerinde onunla birlikte çalışan Jihlava Hayvanat Bahçesi’nin eski başkanı Vladislav Jiroušek ve Václav Chaloupek tarafından Facebook’ta doğrulandı. “Ales Toman. Muhtemelen çoğunuz onu tanıyordunuz. O, Madla a Ťap dizisinde Šumava’da başıboş hayvan dostlarını arayan zoolog Aleš’tir. Birbirimizi 30 yılı aşkın süredir tanıyoruz, Aleš bir keresinde bana küçük bir su samuru olan Vydrýska’yı ödünç vermişti, o da bizi tanıştırmıştı. Su samuru hakkında bir akşam filmi çekmek ikimizin de aynı anda, birbirinden bağımsız olarak aklına gelen bir fikirdi” diye anımsıyor Chaloupek.

Botswana, Zimbabwe, Namibya ve Güney Afrika ya da Mısır’da iki kez birlikteydiler. “Birkaç yıl önce, yakın zamanda döndüğü ve kendisi için ölümcül hale gelen Uganda’da da benim için gorillerin filmini çekti. Aleš harika bir arkadaştı ve hiç tartışmamamız onun erdemiydi. Bir süre önce onu bir kez daha benimle çekime gelmeye ikna ettim ama o zaten Uganda’ya gidiyordu.” diye ekledi Chaloupek.

Toman, Afrika kıtasının büyük bir aşığıydı. Olomouc Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Sistematik Biyoloji ve Ekoloji eğitimi aldı ve Jihlava ve Pilsen hayvanat bahçelerinde zoolog olarak çalıştı. Aynı zamanda Jihlava’daki hayvan barınağında da çalışıyordu. Uzun bir süre kendini ornitolojiye ve nehir su samurularının korunmasına ve araştırılmasına adadı.

Afrika’yı ilk kez 1993 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir zooloji konferansında ziyaret eden sanatçı, 1999’dan bu yana her yıl bir dizi belgesel çekerken veya rehber olarak Afrika kıtasını ziyaret ediyor. Afrika seyahatlerinde kendisini doğanın korunması konusuna adadı. Etnografya, Afrika kültürü ve müziği konularıyla ilgileniyordu.