Bebeği Kundağa Sarmanın Olumlu Olumsuz Etkileri

SurahiO

Member
Bebeği Kundağa Sarmanın Olumlu Olumsuz Etkileri
Bizde yeni yeni kundak adeti ortadan kalkıyor. Batı’da ise tekrar kullanılmaya başlandı. Birçoğumuz çocuklukta en az 40 gün kundağa sarılırdık. Şu anda neredeyse hiç kullanılmıyor. XVIII yüzyıla kadar kundak adeti her toplumda kullanılan bir yöntemdi. XVIII yüzyıldan sonra bu adetin uygulaması batıda ortadan kalktı. Bu günlerde batı toplumu tekrar uygulamaya başladı.Uzmanlara göre bebeği kundağa sarmanın fayda ve zararları

Doktorların kundağa sarmaya karşı olmalarının en önemli nedenlerinden biri sıkı sıkı sarılan bebek. Bu şekilde sıkı sarılan bebeklerde ayak çıkığı riski artar. Diğer yandan ise kendi kendine dönmeye başlayan bir bebek için yüzüstü dönme ihtimali onun ölümüne neden olabilir. Bir yandan ısınması için iyi bir yöntemdir, diğer yandan aşırı ısınmasına neden olabilir. Kundağa sarılan bebeğin akciğerlerinin kasılması sonucu solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olabilir.

Batı’da yeniden kullanılma nedenleri.

Kundağa sarılan bebek kontrolsüz el-kol hareketi yapmadığı için daha uzun süre uyuyabilir. Vaktinden önce olan bebekler kundağa sarıldıklarında kas ve sinir sistemi daha iyi çalışır.