Bu yıl 10 gün sürecek belgesel festivalinde çocuklara ve gençlere yönelik program yenileniyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
2019 yılında ilk kez kurulduğu Jihlava festivalinin konaklama ve temsili film sayısı açısından sınırlarını zorladığını fark ettik. Pandemi geleceğe dair fikirlerini yok etti. Festival editörü Marek Hovorka, Jihlava'daki Dukla sinemasının yakınında bir kaykay üzerinde, 2022'de bu düşünceleri tekrar değerlendirdik ve festivali değiştirmeye karar verdik, dedi.


Her şey 1997'de burada başladı. O zamanlar festival bir haftaydı, iki sinema salonunda gösteriliyordu. Hovorka, yavaş yavaş altı güne ve on gösterim şehrine ulaştığını hatırladı.


Festival on gün boyunca doğdu ve bu filmlerin projeksiyonunu bir ve ikiden bunlara ve bunlara genişletmek mümkün oldu. Hovorka, festivaldeki filmlerin yarısının Çek Cumhuriyeti'nde yalnızca bir kez gösterildiğine, ilkinin Jihlav'da gösterildiğine dikkat çekti.


editör festivali Vysoina halkı için daha çekici hale getirmek istiyor. Bu yıl Jihlava'dan birçok kişinin ve bölgedeki genel hayranların gösterimlere katılacağını biliyorum, geçmişte bunun zor olduğunu düşünmüş olabilirler. Festivali, engelliler de dahil olmak üzere yerel izleyiciye daha fazla açarak, engellilere, yaşlılara, annelere ve çocuklara, Hovorka kaidesine ulaşmak istiyoruz.


Yeni bölümler Ji.hlava çocukları ve gençler için Ji.hlava Vibes olacak. Ayrıca açık bir tartışma grubu da olacak: IF grubu.


Festival karanlığında ne yapılır, nasıl işlenir, güzergahlar nelerdir bir nevi beyin fırtınası olacak. Depresyona düşmemeniz, hiçbir şeyin anlamı kalmaması, her şeyin geride kalması ve önlerinde karanlık bir gelecek olması için. Editör Marek Hovorka, bunun atalarımızın nesillerinin çoğu zaman benzer duygulara sahip olduğu anlamına gelmediğini belirtti.


Harika bir şekilde uzanınFilm endüstrisi profesyonellerine yönelik program, başvuru sahibi tarafından Salı'dan Cuma'ya kadar hafta içi düzenlenmektedir. Bu, organizasyonda, festivalin hafta sonu için Jihlav ve çevresindeki konaklama kapasitesinin tamamını genç kadınlar için bile serbest bırakacak.


Örneğin geçen yıl festivale yaklaşık bin iki yüz profesyonel akredite oldu ve bu da mevcut konaklama kapasitesini büyük ölçüde artırdı. İnsanlar burada işlerin gidişatından memnun olmadıklarını açıkça belirttiler. Festivalin editörü, günümüzde pek çok insanın uzun kuyruklarda beklemeyi veya basının önünde uyumayı havalı bulmadığını kabul etti.


Hovorka Losk'a göre değişimin ilk adımı gösterim rezervasyonlarının dijitalleştirilmesi oldu ve bu da başarılı oldu.


Hovorka, bunun festivalin havasını tamamen değiştirdiğini belirtti: İnsanlar film izlemek için nereye gideceklerini biliyorlardı ve kuyruk oluştuğunda sinemaya gideceklerdi, diye belirtti Hovorka. Uzatmaya yönelik tepkilerin çoğunlukla olumlu olduğunu ekledi. Festivalde 330 civarında film gösterilecek.