Çek bluegrass'ın nestoru Václav Kříž bunun uydurma bir bulaşıcı olduğunu itiraf ediyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
Lukch nad Jihlavou'daki bluegrass topluluğunun çekimi ve akustik müziğin genel çekiciliği, birçok tanınmış müzisyenin kalıcı olarak ilgisini çekmiştir. Burada diğer grupların yanı sıra geleneksel Beyaz Leylek bluegrass festivali de yapılıyor, bu yıl 23'üncüsü gerçekleşecek.

Bluegrass, Ko'nun karizmasının başkalarına da yayabileceği ömür boyu aşkıdır. Büyü hakkında konuşamayız ama şüpheli bir hile hakkında konuşabiliriz. Bir avcının buna kanması uyuşturucu gibidir. Kişisel olarak onun insanlığına, ışıltısına ve açıklığına, yetmiş yaşındaki K.

60'lı yıllarda bluegrass sizin ve sizin nesliniz için ne ifade ediyordu?
Büyük ritimlerle büyüdüm, gerçekten buna aşık oldum. O dönemde Özgür Avrupa Radyosu, özgün sözlerle çağdaş şarkıların çalındığı bir öğleden sonra programı yayınladı. Bu harika bir kaynaktı. Bu prensibe dayanarak Çek radyo istasyonu Mikrofrum'u yayınlamaya başladı. Ayrıca orijinal Olimpiyatlara, Mefisto'ya, Donalds'a, Matadors'a, Beatmen'e, Atlantis'e, Vulkn'a da gittim… Gerçek şu ki klasik serserilerden etkilenmedim ama Brno'da okurken bu tarzları yerel restoranlarda içtim ve oldukça etki yarattı. Daha sonra Folk & Country Club'a üye oldum ve bu bir şekilde doğal olarak bluegrass yönelimine dönüştü.

Bluegrass'a giden yol nasıldı?
Bu, 1971 ve 1972 yıllarında Pilsen'de bir yıl kaldığım savaşa gidişime kadar uzanıyor. J uzak bir ihtimaldi! (gülüyor) Ben lise mezunuydum. Orada, Pilsen'de yaşayan ve tiyatroda çalışan kontrbasçı Marcel Halla'nın ve BB Bez banda grubunun bugüne kadar çalan tek grubu olduğu bir grup kurduk. O savaşla ilgili çok fazla heyecan vardı. Orada, kutlamalarda ve barakaların dışında çokça çalıyorduk, yani yılda yirmi gösteri yapıyorduk. Ayrıca Armdn'ın sanatsal yaratıcılık yarışmasında da kumar oynadım. O zamanki banjocu, parmaklarındaki yüzüklerle banjo çaldığını bile bilmiyordu, kamışla çalıyordu.

Peki ne zaman gitmeyi taahhüt ediyoruz ve öncesinde, o zamanlar bluegrass değil, daha çok country ve western olan bu müzikle ilk temaslarınız nasıldı?
Hepimiz eski Greenhorn'ları, KTO'yu, Rangers'ı, bançocu Marko Ermek'i dinledik, olağanüstüydü. Aralarında country ezgileri ve bluegrass parçalarının da bulunduğu Avusturya Rdio 3'ü de dinlendi. Brno'da dağ bisikleti sürerek Mandoln'a ulaştım. Ama tahmin et ne oldu. Eşimin kız kardeşinin, Bay Kulka'nın bir şekilde mandolin çaldığı bir düğünü vardı. İlgimi çekti, bu yüzden onu satın aldım ve o bisikletle biraz oynadım. Gitmeden önce çayır grubu Merkur'da bas gitarda büyük bas çalıyordum. Bu 1964 ve 1966'daydı. Ve devam edin (gülüyor) Memleketim Ranov'da Bigran adlı yerel bir dans grubunda çaldım. Daha sonra Merkur grubundan Ji Varhank Lukch'ta bas çalmam için bana yaklaştı. Eşimle tanıştığım Luk'a bu şekilde ulaştım.

Vclav K

• 30 Ağustos 1947'de Ranov'da doğdu. 1969'dan beri Lukch nad Jihlavou'da.
  • Vysok koly zemdlsk (şu anda Mendel Üniversitesi) mezunudur. 1972-1999 yılları arasında Jihlava'da Hayvancılık Üretimi Ortak Tarım İşletmesi'nde çalıştı. Daha sonra SOB pojiovn'da çalıştı.
  • 1973'ten bu yana kurucu ortağı olduğu Prace z Luk nad Jihlavou grubunda mandolin çalıyor. Grup geçtiğimiz günlerde aktif performansının 50. yılını kutladı.
  • Kendisi aynı zamanda bluegrass müziğinin bölgesel mekânı olan Luk nad Jihlavou'nun asırlar süren geleneğinin de kurucusu ve itici gücüdür.
  • Çek Cumhuriyeti Bluegrass Derneği'nin üyesidir.
  • Prace grubunun diğer üyeleri artık bançocu Jaromra Musilov, kemancı Ji Luk, basçı Ale Wesel ve gitarist Stanislav eho'dan oluşuyor.

Mandolna konusunda sana kim yardım etti?
Hiç kimse. Müzikal bir günüm yok. 1972'de savaştan sersemliyordum. Bisiklet depolarının çayırlarındaki meslektaşlar daha sonra bu grubu kurdular, o başlangıçtan beri orada değildi ve Bay Hrazdira ve merhum kontrbasçı kardeşi Vladimr Hrazdira, onlarla banjo çalmadığım sürece beni takip ettiler. Ama muhtemelen banjo çalamayacağımı düşündüm ve mandolin çalmaya başladım. Bu 1973 ya da 1974 yılıydı. Burada kimse şarkının tamamını hatırlamıyor. (gülüyor) Work ismi bu şekilde ortaya çıktı: Bazı telli müzik enstrümanlarıyla karıştırılmıştı.

O zamanlar bluegrass'ın güçlü bir temele sahip olduğu Brno'dan herhangi bir etki var mıydı?
Burada Brno'lu oldukça ünlü serseri grubu Ozvna'nın bağlantısı vardı. Daha sonra Porty'deki psnikov ligi soute'ye davet edildik. Luka dışında ilk kez 1978 baharında Vykov'da çalmıştık. O yıl 1978'de banjo sanatçısı Jaromra Vondrov, yani o zamanlar henüz on beş yaşında olan bugün Musilov da bizimleydi. Daha sonra çeşitli etkinlikleri temsil etmeye başladık. Brno'da çok şey vardı; Hacılar bizi etkinliklerine davet etti; Ozvna, Uhlk, Vdro grupları da öyle.

Robert Kesan Pilgrims'i oynadı mı?
Evet, oradaydı, iki banjo çalıyordu, diğerini ise Svaa Kotas çalıyordu. Bu bize yardımcı oldu, orada çok fazla temas kurdum ama aynı zamanda bazı acelelerimiz de vardı, bölgesel turda örneğin Poutnci birinci, Uhlk ikinci, Prace teyze vardı. Kuşkusuz o zamanlar bu kadar çok grup yoktu ama bir telaş vardı.

Amerikan bluegrass kayıtlarının 1970'lerin ortasında buraya nasıl ulaştığına dair anılara ne zaman döneceğim?
Bugün ülke radyosuna çıkan Miroslav Ern gibi bazı kişiler, büyükelçilikte, ABD büyükelçiliğinde temasları olduğunu söyledi. Bu toplantılar banjo oyununun sözde öncüsü Marko Ermek tarafından da anlatılıyor. O zamanlar Prag'da aylık bir turne vardı ve banjoist Bob Yellin'le birlikte Amerikalı grup The Greenbriar Boys vardı. Onunla sohbet ettiler ve onunla birlikte çiftliğe gittiler, onu orada ağırladılar ve o da onlara banjo hareketlerini gösterdi.

Tamamen Amerikan müziği olan Bluegrass'ın elbette İngilizce sözleri vardı ama ilk Çekçe sözler ortaya çıkmaya başladı. Herhangi bir sorun var mıydı?
Bazen evet, bazen değil. Sansürcüler metinlerin kopyalarını istediler, Esk metinlerini de kontrol ettiler. Tabii o zamanlar hiçbirimiz İngilizce bilmiyorduk. En fazla Çekçe metin Jan Vytal, Greenhorn'dan Mirek Hoffman, Rangers'tan Antonn Hjek ve Milan Dufek tarafından yazılmıştır. O dönem burada basılan Amerikan halk şiiri kitabından metinler çokça kullanılmıştı. Düşmüş bir yaşam tarzını desteklediğimizi çok duyduk. Ancak Pete Seeger 1966'da Prag ve Brno'ya geldiğinde rejim, müziğin siyah kölelerin müziği olmasını bir kez daha beğendi. Seeger ise Spiritul beşlisini Esques söylemeye zorladı ve onlar istemediler. (gülüyor)

Bluegrass'ı nasıl oynamak istediğin fikrini nereden buldun?
Müziği Amerika'da çalındığı gibi çalmak istedik: gitar, kontrbas, banjo, mandolin, keman. Bugün hâlâ bununla mücadele ediyor. Elbette halktan çeşitli şeyler alın Bob Dylan, biraz da rockabilly ekleyeceğiz. Tarih boyunca bluegrass'ın şekli konusunda tartışmalar olmuştur. Amerika'da, 1970'lerde New Grass Revival grubu olarak modern bluegrass oyununa girdiklerinde, ortodoks muhafazakarlar onları bu geleneksel müziği kirlettikleri için azarladılar. Bugün durum farklı, gruplar oldukça ortodoks ve pop ve caza açık olanların yanında çalıyorlar.

Kaç konser verdiniz?
En aktif dönemde ayda on avantajımız vardı. Bunu 1980 yılında kağıt üzerinde bulduk. O zamanlar yayıncımız olan SSM için daktiloyla yazılmış bir şiir.

Kendinizi doğru seyirci karşısında bulamadığınız bir konseri de hatırlıyor musunuz?
İnsanlar eninde sonunda yakalarlar. Size yavaş esk şarkıları çaldık ve hiçbir şey yapmadık. Sonra İngiliz domuz eti çaldık ve insanlar dans etmeye başladı. Kalabalık tahmin edilemez. Kopidln'deki Banjo Jamboree'de konserler verdik, sonra buradaki insanlar bu müziğe akın etti. Bir zamanlar Brno bluegrass'ın cennetiydi, sonra Ostrava, Prag, Plzeň

Bugün birçok bluegrass grubu var, ancak Luk nad Jihlavou fenomeni Vysoin'deki bu müziğin uzun vadeli odak noktası olmaya devam ediyor.
Luka ve Vysoina'nın her zaman bluegrass'ın liderleri olduğunu düşündük. Gençler yaşlılardan buraya sığındı. Bunlar Jet Direct ve Louck Strings dışında Lukch'taki bluegrass grupları. Kamardi'yi Balkan müziğiyle buluşturan geleneksel çayır bluegrass festivali Beyaz Leylek de oluşturuldu. Bunlar bu müziği seven insanlar. Tramvay ile başladı, dpai de var, her şey birbirine bağlandı ve bugün iki günlük bir festival ve aynı zamanda tarihi araba sahiplerinin buluşması.

Ülkede sizin gibi uzun süredir çalan kaç grup var?
Çok değil ama var. Kutn Hora'dan Breddai, brnnt Poutnci, geçen yıl ellinci yaş gününü kutladı. Ayrıca Kopidlno'dan Vtrci. Ama biz onları umursamıyoruz bile.

Enerji kaybolmaz mı?
Neyse enerjim gitti. (gülüyor) Bu yıl 77 yaşında olacağım. Eski plaklarımızı dinlediğimde sanki uzun süre o mandolini çalmışım gibi geldi ama bugün mantarlarla dolu çalıyorum. (gülüyor)

Bu süre zarfında kaç şarkı üzerinde çalıştınız?
Grup için yaklaşık yüz elli kişi ayarlandı. Yirmi yıl önce beşte oynadığımız kişi. İnsanlar onları istiyor, biz de onları tamir ediyoruz, ayarlıyoruz ve tekrar oynuyoruz. Tutuklamalarda bluegrass kayıtlarını ele geçiren bir kaynak vardı, bu yüzden onları diğerlerinden gizli tuttu çünkü o gruplar bundan paçayı kurtardı. Treniansk Teplice'den Brao Blahovce ve Olomouc'tan Mojmr evek'e göre en faydalısı Police nad Metuj'dan Milan Leppelt ile olan temaslardı. Brno'dan Jiho Paez'den bir sürü çanta aldım.

Robert Keşan da bana yardımcı oldu. O kadar ısrarcıydım ki sonunda plakları benden içti. Bunları bir kaset çalara kaydetmek için evdeki plak çalarımda çaldım. Birinin evine gittiği anda kayıtları kaydetmiyor, öğleden sonra geçiyor. Sabah erkenden elimde bir kayıt cihazıyla Brno'ya, Robert'ın evine gittim. Bana kayıtları, VCR'ı ve kasetleri gösterdi ve saksafon çalışmak için yukarı çıktı. Bütün gün orada oturup kayıt yaptım. Bu arada Robert Keşan'ın da aktif olduğu Trapei grubu da bizim gibi 50 yıl önce kurulmuştu, o yüzden o beş yıl dönümünü hep birlikte kutlayacağız.

Prace'in var olduğu elli yılda bluegrass müzisyenlerinin genel oyununun büyüdüğünü varsayıyorum. Müziğin genel sesi teknikle birbirine uyuyor mu?
Urit öyle. Burada konser vermek için ABD'ye ve Batı Avrupa'ya giden önemli gruplar var. Mesela yıllar önce Hollanda'dan bluegrass müziği için buraya taşınan Ralph Schut'un çevresindeki müzisyenler. Yurt dışında da Fransa'da, Hollanda'da, Avusturya'da oynadık. Hollanda'ya ilk kez 2000 yılında girdik. Bançocumuz Mirka, İrlanda ve Amerika'da Country Cocktail grubuyla birlikte Oklahoma ve Nashville'deki festivallerde çaldı. Bançonun geleneksel olarak erkeklere ait bir enstrüman olması ilginçtir, dolayısıyla bir kadın onu çaldığında tek başına bu bile dikkat çeker. Ama bugün genç banjistek pibv. Banjo çalgıcımız 1978 yılında Praci ile on beş yaşından beri banjo çalmaya başladı. Kimse onun hayatta kalacağını bilmiyordu ve o da hayatta kaldı. Tek başına kaçtı.

Aletleri lazımlığa nasıl koydun? Banjo ve mandolin bulmak muhtemelen kolay olmadı.
Saksılarda hiçbir şey yoktu, burada bluegrass mandolinleri bile yoktu. Banja evde yapıldı ve çeşitler buradan satın alınabileceklerden yapıldı. Banjonun üzerine manel dolgusuna göre bir banjo yaptı. O bir makine ve bunu kanıtladı. Eski banjo oyuncuları bile banjonun nasıl akort edildiğini merak ediyordu. Ama buna değdi. Tel de yoktu, banjo telleri talaştan yapılmıştı. (gülüyor) Sazlar kendilerini atmadı ama bozulunca onlara yetiştiler ve onlarla uzun bir mücadele verdiler. Krivho Rog'dan bir arkadaşım mandolnov tellerini benim için sürdü.

Müzik endüstrisinde hangi kişiliklerle tanıştınız?
1990 yılında Sam Bush Grubu Jihlav'daki yaz sinemasında sahne aldı. Bush, en iyi Amerikalı mandolinistlerden biri, dünyanın basçısı ve şarkıcısı John Cowan onlarla birlikte çaldı. Daha sonra takılmak için Jihlav'daki Slavia kafeye gittiler. Enstrümanları oraya götürdük ve birlikte çaldığımız bir jam session oluşturuldu. Orada Cowan kontrbas çalıyordu, Bush benim mandolinimi çalıyordu, çok güzeldi, hatırlayalım.

Mıknatıs nedir, bluegrass stiline karşı mı?
Açgözlülüktür, umanut iğrençliğidir. Bir avcının buna kanması uyuşturucu gibidir. Şahsen bluegrass insanları, ışıltısı ve boşluğuyla ona hitap ediyor. Topluluğun bir parçası olmaktan, iki yıldır görmediğim insanlarla tanışmaktan keyif aldım. İnsanların bizi hatırladığı, bizi tanıdığı hissi. Muhtemelen tüm enerjimiz budur. Bluegrass'ın yanı sıra, en eskisi olan ve henüz popüler olmaya başlamamış birçok rock and roll da dinliyorum.