Durun, yoksa psikiyatriye gideceğim. Liba müdahaleci ebeveynler ve siyasette Hašek hakkında

YeFu

Global Mod
Global Mod
Geçen yüzyılın 80'li yıllarında, o zamanlar Slovakya olan bölgede yalnızca birkaç kişi temel askerlik hizmetinden kaçınıyordu. Gelecek vaat eden bu genç hokey oyuncusu, iki yeşil yılını o zamanın en iyi yerel liginin en iyileri arasında yer alan Jihlav'da geçirdi.


Vtina, o gün Jihlava Angam'da hokey oyuncusu olarak seçildi. Dukla formasını ilk kez 1982'de giyen Slovak oyuncu Igor Liba da dahil.


19 yaşındaki Preovo yerlisi, Jihlav'daki iki askeri yılı çok hatırlıyorum, diyor. O zamanlar yirmi bir yaşındaydım ve milli takımda da oynuyordum. Her iki sezonda da şampiyonluğu Dukla ile kutladım, o hatırlamaya devam ediyor.


Peki bugün Igor Liba'ya ne dersiniz?
Kendisi tam teşekküllü normal bir emeklidir. (gülümsemek)


Hokeyi tamamen bitirdin mi?
On yıl boyunca bir kulübün hem menajerliğini hem de antrenörlüğünü yaptım. Adı Liba Academy 11 olan ve çocukların hokey yetiştirmesine odaklanan kulübüm. Ama o on yıldan sonra kendi kendime dedim ki: Yeter artık cevap verme zamanı!


Eklemleriniz ağrıdı mı ve paten mi giydiniz?
(gülümser) O da, ama asıl önemli olan garip bir zaman olması. Zaman doğurur. Ara vermek zorunda kaldım çünkü aksi takdirde kendimi psikiyatri hastanesine yatıracaktım.


Bunu doğum günlerini kutladıkları ve iş yerinde konuştukları anlamına mı gelebilir?
Şarkı böyle. Sanırım bunu Estonya'da zaten biliyorsunuz. Bana göre çoğu zaman çocuk neslinin iyi bir şekilde yetiştirilmesine ihtiyaç duyacaklardır.İgor Liba

  • Bval hokey oyuncusu Tonk, 4 Kasım 1960'ta Preov'da doğdu.
  • Jihlav'da 1982 ve 1984 yıllarında askeri üs olarak görev yaptı, 84 maç oynadı ve bu maçlarda 74 sayı (41+33) topladı. Dukla'nın iki kez lig şampiyonluğuna ulaşmasına yardımcı oldu, Koice ile 1986 ve 1988'de iki şampiyonluk kazandı.
  • Olimpiyat Oyunlarından çifte madalya: 1984'te Saraybosna'dan bronz ve 1992'de Albertville'den bronz. * Dünya Şampiyonası'ndan beş madalya kazandı: 1985'te altın, 1982 ve 1983'te 2x bronz, 1987 ve 1992'de 2x bronz. * Birini harcadı Prestin NHL'deki sezonda, 1988 1989'da New York Rangers ve Los Angeles Kings formalarını giydi.


Ve belki her nesil için benzer bir şey?
Şöyle söyleyeyim, annem ve babam stadyumumuzun nerede olduğunu, dikenin ne zaman elimizde olduğunu ve onunla ne yaptığımızı neredeyse bilmiyordu. Bugün çocuklar adımsız doğuyor, bırakmayın. Ayrıca bana öyle geldi ki, beş yaşında bir çocuğu stada getirdi ve ilk atıştan sonra beni bir soruyla takip etti: Peki, Bay Lib, sizce onun için bir şey olacak mı? Bir NHL tazı mı olacak?


Görünüşe göre kuş topunu sürmek için patenlere ve hokey sopasına ihtiyacın var…
(gülüyor) Böyle bir şarkı.


Akademi mezunlarınız arasında başarılı bir kariyere sahip olan var mı?
Şimdilik gençler ve gençler var. Biliyorsunuz ilk etapta çocukların oynamasını, spor yapmasını istiyordum. Bir gün olsun diye hareket etmeye başladılar. Her çocuğun kapısı açıktı, kimseyi dışarı atmadık.


Hokey tutuklamalarının nasıl olduğunu onlara hiç anlattın mı?
Genç adam neden bahsettiğimi bilmiyor. Ter atın, telefonunuza bakın, her şeyi otomatik olarak alırlar. onur ve tevazu onlara hiçbir şey kazandırmaz.


Gerçek dünyada çoğu zaman birbirimizle iletişim kuramıyorum, değil mi?
Keşke iletişim kuramasam ya da merhaba diyemesem. Bugün evde çok çocuk var, kulübümüzde çok kızla selamlaşırdım vs.


Hiç pişmanlık duymadığınızı varsayarsak, ne zaman büyüdünüz değil mi?
Evet, hiç de öyle değil, çok güzel zamanlardı. Teknoloji olmadan, cep telefonları olmadan… sokakta büyüdük, altında yemek pişirecek hiçbir şeyimiz yoktu.


Peki çocuklarınız ve damatlarınız ne durumda, en azından onları teknolojiden uzak tutmak mümkün mü?
Çocuklarım büyüdü ve henüz torunum yok. Genç adam, acele etme. Ben tam bir dda ekatel'im.DUKLA FORMASINDA. Igor Liba (sağda), Ondej Weissmann (solda) ve Rostislav Vlach ile Jihlava'da iki sezon boyunca tek yayında oynadı.Muhtemelen her gün onlarla dışarı çıkacaksınız, onlara gizlice hiçbir şey göstermeyeceksiniz. Yoksa yanılıyor muyum?
Bakalım ne olacak. Senin zamanın biraz farklı olacak, sakın doğma. Belki de tüm antenlerle kafamızı meşgul edecek çok zamanımız olur. (güler)


Neyse günümüze dönelim. Adem'in öldüğü gün işler nasıl gidiyor?
Normalde kendimi meşgul edecek bir aktivite geliştirmem gerekiyor çünkü emekli gibi evde kalıp pembe dizi izlemekten daha kötü bir şey yok.


Bunu seninle gerçekten hayal edemiyorum…
Çanta da öyle. Bu akşam arkadaşlarımla bira içeceğim. Dünyadaki bir güne dair biraz.


Ayrıca siyaset mi?
Yapmamayı tercih ederim. Bugün sizi rahatsız eden şeyin siyaset olmadığını biliyorum. Ve bunu tüm dünya için öde.


Görüyorsunuz ya, bazı eski hokey oyuncuları kendilerini ilk önce siyasete atıyorlar. Mesela Dominik Haek bizim için bir gol attı. Slovakya'daki siyasi hırslarını da fark ettiniz mi, etmediniz mi?
Elbette ama aklından neler geçtiğine dair hiçbir fikrim yok. Veya emekli maaşını kesebilir.


Peki son zamanlarda yaşanan covid benzeri durumla nasıl başa çıktınız?
İyiyim, iyiyim, çok fazla alışverişe çıktım.


Hasara rağmen mi?
Kendilerini önlemeye adayanlar, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye, egzersiz yapmaya ve uyumaya çalışırlar, bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur.


Bu, Prag'ın ev sahipliği yaptığı yaz dünya hokey şampiyonasının başlangıcıydı. Hile mi yapacaksın?
Eminim, çünkü 26 Mayıs'ta yani final gününde hokey dünyasına IIHF Rüyası'nı tanıtacaklar. Bunu büyük bir onur olarak görüyorum. Benim neslim çok güçlüydü, bu onura layık görülen tek kişi hâlâ benim. (toplamda Liba, IIHF Şöhret Rüyası'nda yalnızca onuncu Kelime olacak, editörün notu)


Zaman ve mekan yeniden hatırlanacak…
Hadi, hava kararıyor. Bizim zamanımızda, savaşa gitmeden önce hepimiz evde oynardık. O dönemde Slovak ligi'nin NHL'den sonra en iyisi olmasının nedeni de budur.


Iri vatanseverdi…
Şarkı Ve Treni'nin vt yetkisi ve mahkemesi vardı. Bugün manaft biletini kaybediyor ve hemen antrenörün kovulması gerektiği söyleniyor. Bizim için değildi.