Jihlava krematoryumu hizmet dışı kaldı, covid'in kavurucu etkisiyle fırının ömrü kısaldı

YeFu

Global Mod
Global Mod
On beş bin saate çıktıktan sonra ocağın genel onarımı yapılacak. Yaklaşık on iki buçuk yıl oluyor. Krematoryumu işleten Sluby msta Jihlava şirketinin sözcüsü Martin Mlek, krematoryumda günde ortalama sekiz saat geçirdiğimizi yazdı.


Fırının çalışması sırasında amote tuğlalarından yapılmış iç duvarları zayıflama eğilimindedir. Bu nedenle komple yeni bir fırın astarının yapılması gerekmektedir. Kovid sırasında terde yüzde 10 civarında büyük bir artış kaydettik. Mlek, bunun krema fırınındaki cürufun ömrünü önemli ölçüde kısalttığına dikkat çekti.


Vysoin'deki tek krematoryum, kasabanın en ucundaki Jihlava caddesi Lesnov'da yer almaktadır. Rudolf Hrunsk'un popüler filmi Vesniko m stediskov'da söylediği cümleden de anlaşılabileceği gibi Pelhimov'da krematoryum da yok.


Krematoryum herhangi bir bireyin hoş duygularla ziyaret ettiği bir yer değildir. Ancak teknik olarak sevdiğim birine veda etmek zorunda kaldığımda krematoryumun her zaman yemek yemek için harika bir yer olması küçük bir paradokstur. Pazartesi günleri açık olan krematoryumun kapılarına çok dikkat edin.


Fırının dibi bir buçuk saatte kül olduKrematoryum nasıl çalışır? Fırındaki sıcaklık 800 ila 1.100 santigrat derece arasında değişmektedir. Ölen kişinin ortalama süresi yetmiş dakika civarındadır.


Mükemmel bir ihtişamın ardından külleri soğumaya bırakın. Krematoryumun çalışanları daha sonra endoprotezler ve kırıklardan kaynaklanan splintler gibi tüm yanıcı olmayan metalleri veya seramikleri oradan çıkarır. Kaba kül daha sonra kremülatör adı verilen bir cihazda öğütülür, hatta ezilir. İnce küller semaverin içine serpildi ve o bunu kendisine sakladı.


Fırının onarımı artık vergiler hariç 2,8 milyon krona mal olacak. Mevcut tek yatırım bu değil. Geçtiğimiz haftalarda işçiler öğleden sonra rüyasının üzerindeki çatıyı ve zeminini de onardılar. Çatı durdu, bu yüzden onu yalıtıyoruz. Mlek, ayrıca binanın geri kalanının üzerindeki çatının diğer yarısını da keseceğini belirtti.


Çatının onarımı tamamlanıp 3 Haziran'dan itibaren öğleden sonra yeniden faaliyete geçerken, fırının onarımı 27 Haziran'a kadar sürecek. Onun için fazla bir şey kalmadı; öğle yemeği her zamanki gibi Lesnov'da gerçekleşti.


Uzaklaştırma sırasında, ölenlerin cesetleri yakılmak üzere Jindichov Hradec'teki krematoryumda sabitleniyor. Mlek, bu amaçla merhumun güvende olması ve cenazelerin yakılma fiyatlarını artırmak zorunda kalmamamız için tabutlar için özel bir taşıma aracı da aldık, dedi.


Pandemi sürecinde fırını da çıkarmak zorunda kaldılarFırının yanı sıra krematoryum da eski ve yıpranmış durumda. Örneğin bir salgın durumunda, acil bir durumda büyük miktarlarda cesedin yakılmasının gerekli olacağı acil bir durum olarak oradadır.


Bn bilmiyor ama covid kullandı. Mlek, o dönemde haftanın 7 günü sabahtan akşama kadar burada namaz kıldığımızı söyledi. Fırın fil gibi dayandı ve elbette bir daha onu çıkarmak zorunda kalacağımız bir zaman olmayacağını umuyoruz.


Mlek, covid salgını sırasında farklı bölgelerdeki krematoryumların birbirine yardım etmek zorunda kaldığını belirtti. Mlek, Vtina krematoryumlarının kapasitesinin o dönemde dolu olduğunu, dolayısıyla ölü sayısının biraz daha az olduğu başka bir bölgeye yardım ettiklerini söyledi.


Jihlavsk krematoryumu, mimarlar Milan Blahut ve Pavel Fousko'nun projesine göre 1970 ve 1976 yılları arasında inşa edildi. Yeni krematoryumun, 1966 yılında Jihlava'daki Lesnov caddesi yakınındaki Acberk Tepesi'nin (o zamanki adı Rudn) yamacındaki yeri konusunda karar verildi.


Baş mimar Milan Blahut'un yayınlanan mektubundan, sekiz hektarlık alanın akşam yemeğine dahil edilebilecek sakinleştirici bir ortam için tüm gereksinimleri karşıladığı anlaşılıyor. Jana Laubov, Jihlava mimarisi üzerine yazdığı diploma tezinde, eserlerin tüm kompozisyonunun çevre ve konularıyla uyumlu ve uyumlu bir şekilde geliştirildiğini yazdı.


Yaşlılar bile oturmak için sessiz bir yere gidebilirKrematoryum alanı üç binadan oluşuyor: bir ofisin bulunduğu bir giriş, bir çiçek odası ve bir hizmetçi dairesi, ardından yamaçta tabutlu bir yemek odası ve kalıntılar için paravanların bulunduğu ana bina var. Bunu teknik ve ekonomik zemin takip ediyor.


Biraz küçük bir onur ama krematoryumumuz Prod'da o kadar huzurlu ve güzel bir yerde bulunuyor ki, yakındaki yaşlılar evinden müşteriler bile sık sık buraya gelip banklarda oturuyorlar, çünkü burası sessiz, dedi Mlek.