Merkez, Ulusal Soruşturma Teşkilatı’na Mangaluru patlamasını araştırması talimatını verdi | Mangaluru Haberleri

SurahiO

Member
MANGALURU: İçişleri Bakanlığı (MHA) liderliği vardır Ulusal Soruşturma Bürosu (NIA) araştırmak için Mangaluru patlama vakası Karnataka’da.

Hükümet Müsteşarı Vipul Alok, “Sürücü Purushotama K ve yolcu / sanık Mohammed Shariq’in yaralandığı hareket halindeki bir otomatik çekçekte meydana gelen patlama olayı, NIA Yasası 2008 hükümleri uyarınca NIA’ya devredildi” dedi. Hindistan’ın

Merkezi hükümet, otomatik çekçek sürücüsü Puruthothama’nın Mangaluru şehrinde otomatik çekçekinin arkasında meydana gelen patlamayla ilgili şikayeti üzerine Kankanady şehri polis karakolunda 20 Kasım 2022 tarihli FIR kaydı hakkında bilgi aldı – idari Dakshina Kannada ilçe merkezi – kimliği belirsiz bir yolcuyu/şüpheliyi Kankanady tren istasyonundan Pumpwell’e taşırken.

Mangaluru patlaması: İslami Direniş Konseyi üstleniyor, hedefin tapınak olduğunu iddia ediyor


Mangaluru patlaması: İslami Direniş Konseyi üstleniyor, hedefin tapınak olduğunu iddia ediyor


Şikayetçi ve yolcu/davalı ağır yaralandı ve otomatik çekçek hasar gördü.
Olay mahallinde, yerel polis 5 galonluk bir düdüklü tencere, üç adet 9 voltluk pil, hasarlı bir devre ve genellikle doğaçlama patlayıcı cihazların (IED’ler) hazırlanmasında kullanılan diğer malzemeleri buldu.

Mangaluru patlaması: Polis, terör örgütlerinden ilham alan, etkilenen eylemler


Mangaluru patlaması: Polis, terör örgütlerinden ilham alan, etkilenen eylemler


Soruşturma sırasında, yolcu/şüphelinin Shivamogga bölgesinden merhum Abdul Mazeed, Soppugudde, Thirthahalli’nin oğlu Shariq takma adı Prem Raj olduğu belirlendi.
Yerel polisin Shariq’in Mysuru’daki kiralık sığınağına düzenlediği baskında çeşitli kimyasallar, elektrikli parçalar ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan mekanik aletler bulundu.
“Ulusal Hükümet, 2008 NIA Yasası uyarınca Planlı bir Suçun işlendiğine inanıyor ve suçun ciddiyeti ve ulusal güvenlik üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, Yasaya uygun olarak NIA tarafından soruşturulması gerekiyor. Bu nedenle, Merkezi Hükümet, 2008 tarihli NIA Yasasının 8. Bölümü ile birlikte okunan, 6. Bölümün (5) alt bölümü kapsamında verilen yetkileri kullanarak, işbu belge ile NIA’ya yukarıda belirtilen konuyla ilgili soruşturma başlatma talimatı verir,” Vipul Alok 23 Kasım emrinde söyledi.