Ne yazık ki NHL'yi kaybettim. Válek ayrıca Dünya Kupası şampiyonluğunu ve Podbaba'ya doğru gidişi de hatırlıyor

YeFu

Global Mod
Global Mod
Telefon numarasını ve ekteyi öğrenin, zil sesi karşı tarafta çalacaktır. Ancak klasik şarkı yerine efsanevi Jihlava hokey oyuncusu Oldich Vlk'e (64 yaşında) oy verirseniz Queen grubunun ölümsüz şarkısı We Are the Champions…


Bu mücadeleyi yaklaşık bir buçuk yıl önce paylaşmıştım. İlk başta sadece msc'de, ancak tekrar çöktüğümde bile benim için kötü oynuyor. On krona gidiyor, değil mi? Jihlavsk Dukla'nın ikonlarından biriyiz.


Sanırım zamanı seçtin. Geriye kalanlar, 1985 Dünya Kupası'ndaki patlama sayesinde artık kesin olarak şampiyonsunuz…
Elbette herkes, sadece herkes (gülüyor)


Prag'da yeniden oynandığı göz önüne alındığında, medya şu anda eski dünya şampiyonunun anılarıyla dolu. Üstelik uçuşun o günkü uçağı taklit etme ihtimali de var. ESK temsilciliğini biliyor musunuz?
m'de. Herkes gibi. Yani kayınvalidem hariç. O, bir şeyler iyi gittiğinde kutlama yapan, gitmediğinde ise suçu kendisine atan tiptedir. (güler)


Saçmalık. O halde, özellikle ne olduğunu hatırlamak için bir dakikanızı ayıralım. Hiç de iyi oynamadın, özellikle de ilk yarıda, o kahrolası crack ampiont'unda…
Vm, sana Gly verdim ama sonra dul kadın büyük bir para karşılığında parmağımı ve o masayı kırdı. Bana özel bir araç verdikleri için daha uzun süre oynamama rağmen, takım için durum aynı değildi. Her gün ampiyonu bitirdim. Ve o zamandan beri çok fazla kivam ve deforme olmuş parmağım olmasına rağmen, altın evimde.



Vladimr Rika ve Jim Lla ile dünya şampiyonluğu kutlamalarında alışılmadık kıvırcık kafalı Misti Oldich Vlek (solda).



O zamanlar kaskının altında kafanda bukleler olduğunu hatırlıyorum…
İşte bu yüzden Frela o zaman ısrar etti. Mesela Radek Svoboda'da da vardı. Sonuçta çok çalıştı ama şampiyonanın sonlarına doğru gözle görülür bir şekilde pes etti ve sonra bende sadece bir çeşit garip topuk kaldı.


Bunca yıl sonra bile kutlamadan bir hikaye hatırlıyor musunuz?
Hata, bir şey hatırlayıp hatırlamadığımı bilmiyorum… Ama durun, hatırlıyorum. Himl veya Trougal gibi zamanın siyasi hükümdarlarının daha sonra kendilerine geldiği Prhonice'de kutlandı. Gece yarısı civarında bizi dağıttılar ve Radek Svoboda ile ben Prag'ın merkezinde bir yere gitmek üzere yola çıktık.


Peki uzun bir gece miydi?
Tabii başka nasıl. Kıpırdadık ve bazen ikinci gün öğle saatlerinde. (gülüyor) Orijinal fikir, bir yerlerde bir bira içip geri dönmemizdi, ancak yan masada yaklaşık on iki kişilik bir grup oturuyordu ve biri bizi tanıdı. Bu yüzden onlarla kaldık.


Her zaman tek bir yerde ve öğlene kadar mı?
Neyse bizi bir süre taksiye bindirip Podbaba'ya götürdüler.


Bugün o muhteşem yüze sahip olmak harika bir deneyim olsa gerek…
Çünkü o zamanlar herkes Ludk Sobota'nın taksi şoförü olarak bir noktada söylediği Co je doma, te pot komedisini biliyordu: Hote babu do Podbaba tramvayı. Ayrıca taksiye bindirilip Podbaba'yı çağırdığımız anda Radek ve ben bunu defalarca tekrarladık. (güler)




Yıl 2020. Oldich Vlek, Jihlav'daki 100. sergiyi kutladı, enerjisini sokakta sergiledi.



O milli takımdaki diğer birçok oyuncu gibi sizin de harika bir formunuz vardı, üstelik ideal bir figürünüz… Arsa fiyatına NHL'de oynamayı deneyemez miydiniz?
Biliyor musun, o bu konuda tam bir baş belasıydı. Bir yandan üzülüyorum, diğer yandan bunu yapmadığım için mutluyum. Bir şeyin olmasını nasıl beklediğimi bilmiyorum. Daha sonra 1989'da belki Quebec ilgi gösterdi ama beni draft eden Minnesota buna karşıydı. O dönemde iki kulübün birbirleriyle sorunları vardı ve bu yüzden biraz kavgaya tutuştular. Sonunda Finlandiya'ya, Lahti'ye gittim.


Hedef de ne değildi, değil mi?
Orada pkn vardı, ancak NHL NHL'dir. Ben de bunu istiyordum. Elbette kimse benim oraya nasıl düştüğümü bilmiyor, sen beni kandırırdın ve ben de hiçbir şey yapmazdım, ama tam tersi de olabilirdi. Ben Fazon Jr.'ım.


Hiçbir şeyin hayranı olamazsın. Jihlava stadyumunun kalabalık tribünlerinin sürekli senin adını haykırdığını hatırlıyorum…
Muhtemelen evet, insanları vardı. Benden imza isteyen ya da restoran masasında yanıma oturan kimseyi asla geri çevirmedim. Birisi benimle birlikte içtiğimize dair şaka yaptığında Akort'un vücudu vardı. En fazla iki bira içtik.


Hokey geçmişinizi iç içe geçirdik, bu yüzden şimdiki zamanda durmalıyız. Oldich Vlek bugün yaptı mı?
Yeni emekli oldum, dolayısıyla herhangi bir ödeme yapmam gerekmediğini biliyorum. Süper olmuş. (güler)


Peki daha önce ne yaptın?
Çevre köylerden kadınları bir fabrikaya getirdim. Kötü bir zaman değildi ama kendi kendime dedim ki, hayatımda yeterince şey yaptım, bu yüzden devam etmeyeceğim.


Yani bir olta alıp balık tutmaya mı başladın?
Olmaz, ben bir balık değilim, mavnanın etrafındaki o tür pisliklerin üzerinde uyuyorum. Ve kendimi esas olarak köpeklerime adadım.


Sende kaç adet var?
Sadece iki tane, porsuklar. Dişiler. Ama bu çok hasta. Her iki saatte bir bir şeyler yemeliyiz, ama sadece kahve benzeri yiyecekler, çünkü aksi takdirde her şey hemen kusacak. Ameliyat olamayız çünkü bizimle uyanmaz. Ben taşımıyorum.


Çoğu zaman çorbayı tek bir darbeyle düzleştiren o uzun boylu, hasta köpeklerin empatik bakıcısını çok az kişinin arayacağını düşünüyorum…
Bazen bu bana çok fazla geliyor, acı çekmesin diye onu uyutabilir miyim diye düşünüyorum ama sonra bana yeniden güveniyor ve gitmesine izin vermesini istiyor. Onlarla mutlu olduğunu düşündüğüm sürece bunu yapamam.